BŘEZEN

Do jara březen zavítal
a každý z nás jej přivítal,
sluníčko teplem potěší,
když zima už nás netěší.

Hned první středu v měsíci nás navštívil pan Radomil Holík ze vzdělávací agentury POCHOP přírodu s výukovým programem „Tajemství lesa“. Věnuje se myslivosti a jeho vyprávění bylo velice poutavé, zajímavé i zábavné. Mohli jsme si prohlédnout a osahat spoustu trofejí. Paroží z jelena, daňka, srnce a dokonce i soba. Rohy z kamzíka a muflona. Kožešiny z laně, vlka, divokého prasete, kuny nebo lišky. Tu jsme mohli dokonce vidět i živou. Byla ochočená, jmenovala se Coco a bude nám připomínat, že přírodu kolem sebe máme POznávat, Chápat a OPatrovat.

Následující pondělí za námi připlul ve své lodičce Štěstěně námořník John se svými přáteli papouškem Trdlem a pejskem Štístkem. Vydali jsme se s nimi na dobrodružnou plavbu po moři. Viděli jsme delfína, velrybu, žraloka tygřího, kosatku, mečouna, chobotnici, karetu obrovskou a tuňáka jsme si dokonce ulovili sami. Byli by z nás skvělí námořníci, protože jsme ustáli i hrozivý hurikán.

Celý týden před Smrtnou nedělí se děti ve všech třídách věnovaly tématu zaměřeného na seznamování se s prastarým obyčejem Vynášením smrti, který je spojovaný s jarní rovnodenností a s kalendářním nástupem jara. Projekt byl završen průvodem k řece Dyji, kde jsme se vhozením Moreny do vody definitivně rozloučili se zimou a společně s kamarády ze základní školy přivítali jaro.

Tento měsíc byl také věnován knihám a my jsme se tohoto tématu dotkli v integrovaném bloku „Svět pohádek a příběhů“. Děti si přinesly svoje nejoblíbenější knížky plné pohádek, dobrodružství, zajímavostí a obrázků.  Dozvěděly se také jak kniha vzniká, kdo je spisovatel, ilustrátor nebo básník. Ale některé děti se svěřily, že se u nich doma nečte a to ani pohádka na dobrou noc. Připomínám, jen díky tomu, že dítě naslouchá hlasu rodičů při čtení, rozvíjí se mu jeho vlastní verbální schopnosti, rozšiřuje si slovní zásobu a vyjadřování, trénuje paměť, posiluje schopnost udržet pozornost a soustředit se. Přirozeně se dozvídá, že na světě jsou neustále pospolu dobré a zlé síly, láska a nenávist, pravda a lež. Nic z toho dětem nenahradí dnešní digitální technologie a elektronika.

A jedna hádanka na konec: V rybníku světnice, po stranách police, barevné hrníčky, pokličky, dušičky. Zelený pán není tu sám. Okoun, štika, kapr, věrný jeho bratr. Uhodli jste? Ano, je to vodník. Jeden takový se nám usadil před rybníček, který sousedí s naší mateřskou školou. Společně s dětmi jsme se rozhodli mu vymyslet jméno. Pomocníkem nám mohou být buď již zmíněné pohádky, nebo vlastní fantazie.

Jana Rožňováková, asistent pedagoga

Datum vložení: 5. 4. 2024 10:32