Školní připravenost

Zahájení povinné předškolní docházky je důležitým okamžikem v životě každého dítěte. Chceme, aby děti, které navštěvují naši mateřskou školu, se na základní školu těšily a měly všechny předpoklady pro úspěšné zvládnutí nejen 1. ročníku. Učíme děti cíleně pracovat, poslouchat, soustředit se a plnit zadané úkoly. Dítě se v  novém prostředí najednou spoléhá samo na sebe. Proto je jeho příprava na školu důležitá, jak ze strany mateřské školy, tak i rodiny. Nezapomínejte proto na to, že největší podíl na rozvoji dítěte mají vždy rodiče (trávíte se svými dětmi nejvíce času).

Ve školním roce 2020/2021 je zapojeno do přípravy 18 předškoláků. Děti mají k dispozici pracovní listy k rozvoji grafomotorických dovedností a předmatematických představ, dále pak sluchové vnímání, zrakové vnímání – vnímání prostoru i času. K přípravě dále využíváme stíratelné tabulky a interaktivní tabuli. Dětem byl zakoupen pracovní sešit Od zápisu do lavice (soubor pracovních listů pro optimální rozvoj schopností a dovedností předškoláka).

Mějte na paměti, že příprava dítěte na školu je i prevencí specifických poruch učení!

Činnosti, kterým bychom se měli věnovat před nástupem do 1. třídy:

• učíme děti pozdravit, poprosit a poděkovat
  • učíme je jméno a příjmení, adresu, kde bydlí, jména rodičů a sourozenců
  • učíme je poznávat barvy, odstíny barev, kreslit pastelkami, vodovkami, stříhat papír
  • učíme se společně zpívat písničky, přednášet básničky, říkanky
  • učíme je rozlišovat směry – nahoru, dolů, vpravo, vlevo, vpředu, vzadu, uprostřed…
  • učíme je poznat a napodobit základní geometrické tvary
  • učíme je vytleskávat slabiky, určovat první a poslední písmeno ve slově
  • učíme je, aby se snažily dokončit započatý úkol

Další důležitá oblast, které bychom se měli věnovat je kvalita řečového projevu a správná výslovnost, převyprávění jednoduchého příběhu, popsat obrázek. Neméně důležitý je i správný úchop pisadla. Krátké video, jak správně držet tužku naleznete zde: https://youtu.be/6zFjagoRhkc

Dále by mělo dítě bez problémů zvládnout odloučení od rodičů, zapojit se do kolektivu vrstevníků, spolupracovat s nimi, umět se podřídit i přiměřeně prosadit, zvládnout případný neúspěch. Dítě by si mělo umět zavázat tkaničky, samozřejmostí je sebeobsluha při oblékání a hygieně.

Zvládne-li vaše dítě před nástupem do školy všechny tyto věci, nemusíte mít obavy ze školy. Naopak máte velký předpoklad, že vaše dítě škola zaujme a že bude dychtit po nových poznatcích.

Ještě bych chtěla podotknout, že spousta z těchto činností se dá rozvíjet i hrou, např. Člověče, nezlob se, Pexeso, Dobble, jsou hry, které rozvíjejí hned několik oblastí – paměť, pozornost, matematické představy. Důležité také je, aby se dítě dokázalo vyrovnat s prohrou.

M. Doležalová, učitelka MŠ

Datum vložení: 26. 11. 2020 19:35